STŘIHY PUDLŮ

1) Střih klasický (standardní, lví)
Historicky nejstarší střih. Pochází z doby, kdy byl  pudl využíván jako lovecký pes pro práci ve vodě. Vyholené zadní partie ulehčovaly plavání, „deka“ chránila před poraněním od lovené kořisti (např. vydry), náramky udržovaly klouby v teple. V současné době je tento střih zatlačen poněkud do pozadí, na výstavách se s ním setkáváme spíše výjimečně. „Klasika“ vyžaduje bohaté osrstění předních partií těla, karpálních i tarzálních kloubů a v neposlední řadě dokonalé utváření zádě a naprosto korektní postoj končetin.
 

Střih klasický

Střední hnědý pes
Angelo Braunkőnigin
Trpasličí aprikot fena
Cristine Aurea Lady Margaret

2) Střih moderní
Standardem FCI byl uznán v roce 1965. Mezi amatérskými milovníky plemene je dodnes velmi oblíbený pro poměrně snadnou údržbu. Perfektní provedení „moderny“ je velkou výjimkou, na ulicích nejčastěji vidíme více či méně nedokonalé variace tohoto střihu. Na výstavách se s moderním střihem prakticky nesetkáme, byl nahrazen efektnějšími druhy úpravy.
 


Střih moderní
Velký černý pes
Bruno Banani z Hlubockého dvora
Střední bílý pes
Faun Arcanus Iliria

) Střih anglický (sedlový)
Začal se objevovat na výstavách v osmdesátých letech. V našich podmínkách nezískal větší oblibu, je velmi pracný. Poprvé se u tohoto střihu setkáváme s tzv. „topknotem“, velmi dlouhou a bohatou srstí na hlavě, která je fixována speciálními gumičkami. Na výstavách se pomocí přípravků pro finální úpravu srsti vytváří složitý a velmi efektní účes.
 
 

Střih anglický (sedlový)
Toy apricot fena Beggy Queen Lubako
(foto čas. Pes přítel člověka 6/96)
Střední bílý pes
Peltiskje´s Yuri Mon Bel Avenir

4) Střih „baby“
Je prototypem předešlého střihu, kterému se do určité míry podobá. Jeho název pochází z doby, kdy byl  povolen pouze do třídy dorostu a mladých (do roku 1987). Záhy získal tento neobyčejně půvabný střih obrovskou oblibu a stal se doslova „uniformou“ výstavních psů. Je nesmírně líbivý a dává vyniknout bohaté srsti a krásné štíhlé čenichové partii, která je zcela odhalena a kontrastuje tak s bohatou srstí topknotu. Topknot se upravuje stejně jako u předešlého střihu. Údržba „bejbiny“ je zejména u středních a velkých pudlů časově náročná.
 


Trpasličí  stříbrná fena
Cathrin z Trianonu
Střední černá fena
Angel´s Kiss Top Coach

5) Střih kontinentální
V Americe musí být všichni pudlové starší dvanácti měsíců prezentováni v tomto střihu nebo ve střihu anglickém. Stejně jako střih klasický vyžaduje dokonalý postoj končetin. Také u nás si začíná získávat své příznivce a stále více jedinců je v této úpravě vystavováno. To se týká především velkých a případně středních pudlů, toyové a trpaslíci jsou v „kontíku“ k vidění spíše výjimečně.
 Velký černý pes
Eclipse Moon Diamond and Pearls
Velká bílá fena
Gesmay´s Zunshine

 

Další střihy nejsou na výstavy povoleny a rovněž „na ulici“ se s nimi u nás prakticky nesetkáme. Výjimku tvoří pouze posledně uvedený.

6) Střih karakulský
Je poměrně rozšířen v Německu, kde v třicátých letech vznikl. Na čenichové partii je ponechán vous, uši jsou ostříhané nakrátko, ocas nemá terminální pompon („bambuli“). Korunka je ostře oddělena od krátké srsti na krku, tělo je ostříháno nakrátko, poměrně bohatě osrstěné končetiny mají nejdelší srst na loktech a stehnech, směrem dolů se zužují.

Střih karakulský
 (foto z pohlednice)

7) Střih skandinávský
Tělo a končetiny jsou bohatě osrstěny, uši a ocas vyholeny. Tento střih je oblíben v zahraničí, zejména u zvířat po ukončení výstavní kariéry. V poslední době se s ním stále častěji setkáme i u nás, na klubových výstavách je ve třídě veteránů tolerován.
 


Foto z Pragobestu 2008


8) Střih holandský (Royal-Dutch-Clip)

Na obličeji je opět vous, korunka ostře oddělena od srsti na šíji, na ocase tentokrát nechybí bambule. Na hrudních i pánevních končetinách je ponechána dlouhá srst, která zasahuje až na plece a kyčle. Středem hřbetu se táhne pruh krátké srsti, který odděluje dlouze osrstěné plece a stehna. Rovněž středem těla běží pruh krátké srsti oddělující osrstění předních a zadních nohou. Mezi krátkou a dlouhou srstí se nevypracovávají žádné přechody, hranice jsou ostré.

9) Střih západopacifický
Liší se od předchozího jen v detailech. Někdy chybí vous, na zádi a hřbetě jsou „kalhoty“ propojeny pruhy delší srsti.

Střih západopacifický
(foto kniha: Atlas plemen psů - Najman - Novotný)

10) Střih jehněčí (kučeravý, Lambs-Clip , Curly-Clip)
Korunka je opět ostře oddělena od krku, srst po celém těle je poměrně krátká, ocas má bambuli.

11) Střih sportovní (Sportling-Clip)
  Tělo je ostříháno pomocí strojku velmi krátce, včetně uší. Na hlavě se ponechává krátká korunka, ocas může být bez bambule. Tento střih vyžadují lidé, kteří se nechtějí věnovat péči o srst. Někdy jsou takto ostříhána zvířata po ukončení výstavní kariéry.